Система уроків

Урок №1    ОДНОСКЛАДНІ   РЕЧЕННЯ
                  ОЗНАЧЕНО-ОСОБОВІ РЕЧЕННЯ
Мета: сформувати в учнів поняття про односкладні речення, їх
             види; ознайомити з означено-особовим реченням, спо­собами   вираження в ньому  головного члена; розвивати вміння аналізувати ці речення у висловлюваннях, моде­лювати й конструювати їх відповідно до комунікативно­го завдання; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості восьмикласників.
Внутрішньопредметні зв'язки:
Культура мовлення і стилістика: речення двоскладні й односкладні   означено-особові як синтаксичні синоніми.
.
Тин уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної ком­петенції)

ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
IIОзнайомлення восьмикласників  з темою, метою й завданнями    уроку
III. Аналіз контрольної роботи №2. Визначення типових помилок.
ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Творче спостереження з елементам зіставлення
1. Прочитати висловлювання. Визначити їх стильову належність. Списати, виділяючи головні члени. Дослідити, яка відмінність у синтаксичній організації речень обох висловлювань.
Текст 1
Я вийшов із лісу й незабаром прийшов на берег ріки, чудової мо­гутньої ріки. Довго не можу я відвести погляд від міста, про яке чув від батьків і дідів. І ось тепер я стою перед цим містом і дивлюся на нього (За Л. Смілянським).
Текст 2
Уважно слухаю мудру мову осіннього листя про скороминущість життя і зовсім не поспішаю згрібати його в терпке вогнище. Зача­рований жовто-зеленим світом, іду під синім-синім небом і тихо пе­реймаюся його світлою покорою. Обережно ступаю по шерхкій гамі осінніх кольорів, наче по своїх літах... (За В. Думанським).
2. Робота з підручником:
- опрацювання теоретичного матеріалу;
- виконання вправ.
3.Вибіркова робота на основі тексту
    Прочитати текст. Указати на тип мовлення. Дослідити синтаксичну організацію висловлювання. Виписати односкладні речення, ви­значити спосіб морфологічного вираження в них головного чле­на, скориставшись схемою.
Київ побачиш... Тут уже не задумуйся. Без ризику взагалі нікого і ніколи не побачиш. Опісля довгих вагань зважуюсь. Почуваюсь, немов уві сні, тремчу всім сухорлявим тільцем. Тремтить і сосонка, як не озветься людським голосом: куди ж ото тебе несе, дурню. Головне — не дивитися ні вниз, ні вгору. Головне — пильнувати сучків, якими сосна була обтикана зусібіч, та міцно обіймати ногами теплий сосновий стовбур.
Відігнавши геть сторонні думки та сумніви, перекидаю ногу з со­сонки в сторону сосни, стаю на ледь помітний сучечок і не помітив, як приліпився до гарячого стовбура велета (За Ю. Збанацьшм).
Способи вираження головного члена означено-особових речень  
Дієслова ГИ особи однини і множини дійсного способу те­перішнього часу
Дієслова І—II осо­би однини і множи­ни дійсного способу
майбутнього часу
Дієслова наказового способу




Методичний коментар. В односкладних означено-особових речен­нях на першому плані перебуває не особа, а дія чи стан. Використан­ня цих синтаксичних конструкцій у мовленні засвідчує динамічність висловлення, а також сприяє уникненню невдалого повторення тих самих членів речення, виражених займенниками.
V. Виконання системи проблемно-пошукових завдань пізнавального характеру
Дослідження-моделювання
    На основі поданих речень за зразком змоделювати односклад­ні означено-особові речення, у яких головний член мав би різне морфологічне вираження.
Зразок. (Пригадати) перші кроки слова «мрія» (/. Вихованець). — Пригадую перші кроки слова «мрія». Пригадаймо перші кроки сло­ва «мрія».
1. Свої сумніви й підозри щодо вірогідності почутого (висловити) обережно й обов'язково наодинці (А. Коваль). 2. Більш за все у світі (любити) музику (О. Довженко). 3. Спостерігаючи, як постають із руїн святині Києва, (пригадувати) слова апостола Андрія: «На цих горах возсіяє благодать Божа...» (О. Глушко).
VІ. Узагальнення й систематизація вивченого на уроці
1.  З'ясувати, у яких стилях мовлення односкладні означено-особові речення вживаються найчастіше.
2.  Визначити, для якого стилю мовлення ці речення не є характерними.
3.  Поміркувати, у яких документах офіційно-ділового мовлення вжи­ваються односкладні означено-особові речення.
VIПідсумок уроку
VII. Домашнє завдання   Вивчити тему «Означено-особові речення. Вправа

Індивідуальні завдання

І. Скласти з дієсловами думати, радіти, пам'ятати односкладні означено-особові речення. Визначити спосіб морфологічного ви­раження в них головного члена.
2. Доповнити правила Дейла Карнегі 3-4 власними у формі одно­складних речень.
Основні способи привертати до себе людей
Правило 1. Будьте щиро зацікавлені іншими людьми.
Правило 2. Усміхайтесь!
Правило 3. Говоріть про інтереси іншої людини.





















Урок 2 НЕОЗНАЧЕНО-ОСОБОВІ РЕЧЕННЯ
Мета:    поглибити знання учнів про односкладні дієслівні речення;   сформувати поняття про неозначено-особове ре­чення, способи вираження в ньому головного члена; розвивати творчі вміння аналізувати, трансформувати й конструювати неозначено-особові речення, у яких го­ловний член має різні способи морфологічного виражен­ня; формувати вміння визначати стилістичну функцію цих синтаксичних конструкцій у текстах різних стилів мовлення; за допомогою мовленнєво-комупікативного дидактичного матеріалу поглибити світогляд восьми­класників щодо національної культури українців.
Внутрішньопредметні зв'язки:
Культура мовлення і стилістика: речення двоскладні й односкладні неозначено-особові як синтаксичні синоніми.
Текст (риторичний аспект): використання односкладних неозначено-особових речень у текстах різної стильової належності.
Тип уроку:      урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Ознайомлення восьмикласників  з темою, метою й завданнями уроку.
ІІІ. Перевірка виконання домашнього завдання.
1.   Бесіда.
2.   Виконання  домашньої вправи.
ІV. Актуалізація мотиваційних резервів восьмикласників з теми
Вибірково-розподільна робота (кодовий диктант)
            Прочитати односкладні означено-особові речення. Усно визначити спосіб морфологічного вираження в них головного члена. Запо­внити таблицю, вписавши у відповідні колонки номери речень.
Головний член означено-особового речення виражений
дієсловом І особи одни­ни дійсного способу те­перішнього часу
дієсловом І особи мно­жини дійсно-го способу те­перішнього часу
дієсловом II особи од­нини дійсно­го способу теперішнього часу
дієсловом І особи мно­жини наказо­вого способу
дієсловом II особи од­нини наказо­вого способу





1. Стою й тихо складаю хаті присягу (В. Думанський). 2. Жити­му в цих стінах і питиму чисту воду з криниці в цьому дворі завжди (В. Думанський). 3. Береш вудку й весло та йдеш до річки (0. Василь­ківський). 4. Дивлячись на край свіжої ріллі, бачу кінець літа (О. Ва­сильківський). 5. Не забуваймо про народні казки, оповіді бувалого діда Івана та інших старих людей, про народні звичаї та обряди (А. Чайковський). 6. Думаючи про світ, думаєш про себе (//. Загребельний). 7. Ідемо оце до схід сонця в поле (С. Васильченко). 8. Завжди прислу­хайся до голосу поета! (77. Федченко).

IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми
1.     Колективне опрацювання опорної схеми
Способи вираження головного члена неозначено-особових речень
Дієслова III особи множини дійсного способу теперішньо­го часу

Дієслова III особи множини дійсного способу майбутньо­го часу

Дієслова у фор­мі множини дійсно­го способу минуло­го часу

Досліджешія-характеристика
- Скориставшись схемою, указати на спосіб морфологічного вира­ження головного члена в неозначено-особових реченнях. 1. Автором мініатюр з Пересопницького Євангелія вважають пе­реписувача книги Михайла (О. Харченко). 2. Здавна розповідають про загадкові підземні ходи Ужгородського замку (В. Зубач). 3. У XIII сто­літті княгиню Ольгу оголосили святою (М. НадточіІЇ). 4. По-різно­му оповідають про місце народження та походження княгині Ольги (М. Надточш). 5. Хіба що серцем тільки пізнаватимуть бездонну гли­боку печаль і коломийкове грайливе роздолля Черемошу (/. Пільгук). 6. Спершу згадували про місяць, про зорі, про сонце (С. Васильченко). 7. Поговорили й про те, й про інше, і про голод, і про війну (М. Кра-суцький). 8. Мало хіба кого б'ють на земній кулі?! (Я. Федченко). 9. Нас запримітили! (Я. Федченко).
-  Визначити вид восьмого речення за метою висловлювання й емо­ційним забарвленням.
2. Робота з підручником:
-  опрацювання теоретичного матеріалу;
- виконання вправ.
V. Виконання системи пізнавальних завдань творчого характеру
Дослідження-зіставлення
Прочитати речення. Визначити, у яких із них виділені слова ви­ступають у ролі присудка двоскладного речення, а в яких — у ролі головного члена односкладного неозначено-особового речення. 1. Зворушливо закликали до себе розчинені змереженими заві­сами віконечка будиночку (Я. Романович-Ткаченко). 2. Під вогнище ми видовбали в піску яму (О. Васильківський). 3. На вогонь дивилися нескінченно й щоразу бачили в ньому щось нове (О. Васильківський). 4. Дрімають степи, лани й гаї дрімотою мирною (Д. Гумениа). 5. Важкі краплі роси падали зрідка й тихо в траву (Ю. Смолич). 6. На весілля випікали коровай і благословляли ним подружжя (Р. Мовчан). 7. Су­купність норм і правил, покликаних регулювати зовнішні форми по­ведінки людини, називають етикетом (А. Коваль).
Вибіркова робота
Прочитати заголовки до висловлювань. Дослідити їх синтаксич­ну організацію. Записати їх до відповідних колонок таблиці. Свій вибір обґрунтувати.

Означено-особові речення
Неозначено-особові речення
Двоскладні речення



1. Як одягалися в давнину. 2. На чиїх раменах стоїмо? 3. Вона підкорила Європу. 4. За що цінують дуб? 5. Про що розповідають ко­льори? 6. Бережімо багатства природи. 7. Чого не знайдеш в Україні? 8. Падають зірки. 9. Як виникають озера. 10. Коли копають картоплі. 11. В Україні досліджують атом. 12. Топчу, топчу ряст.
-  Визначити спосіб морфологічного вираження головних членів од­носкладних і двоскладних речень.
VIПідсумок уроку
VII. Домашнє завдання
З дієсловами висаджувати, визначати, називати скласти пари ре­чень: а) двоскладні; б) односкладні неозначено-особові. Схарактери­зувати в них головні члени.















Вибіркова робота
Прочитати заголовки до висловлювань. Дослідити їх синтаксич­ну організацію. Записати їх до відповідних колонок таблиці. Свій вибір обґрунтувати.
Означено-особові речення
Неозначено-особові речення
Двоскладні речення



1. Як одягалися в давнину. 2. На чиїх раменах стоїмо? 3. Вона підкорила Європу. 4. За що цінують дуб? 5. Про що розповідають ко­льори? 6. Бережімо багатства природи. 7. Чого не знайдеш в Україні? 8. Падають зірки. 9. Як виникають озера. 10. Коли копають картоплі. 11. В Україні досліджують атом. 12. Топчу, топчу ряст.

Вибіркова робота
Прочитати заголовки до висловлювань. Дослідити їх синтаксич­ну організацію. Записати їх до відповідних колонок таблиці. Свій вибір обґрунтувати.
Означено-особові речення
Неозначено-особові речення
Двоскладні речення



1. Як одягалися в давнину. 2. На чиїх раменах стоїмо? 3. Вона підкорила Європу. 4. За що цінують дуб? 5. Про що розповідають ко­льори? 6. Бережімо багатства природи. 7. Чого не знайдеш в Україні? 8. Падають зірки. 9. Як виникають озера. 10. Коли копають картоплі. 11. В Україні досліджують атом. 12. Топчу, топчу ряст.

Вибіркова робота
Прочитати заголовки до висловлювань. Дослідити їх синтаксич­ну організацію. Записати їх до відповідних колонок таблиці. Свій вибір обґрунтувати.

Означено-особові речення
Неозначено-особові речення
Двоскладні речення



1. Як одягалися в давнину. 2. На чиїх раменах стоїмо? 3. Вона підкорила Європу. 4. За що цінують дуб? 5. Про що розповідають ко­льори? 6. Бережімо багатства природи. 7. Чого не знайдеш в Україні? 8. Падають зірки. 9. Як виникають озера. 10. Коли копають картоплі. 11. В Україні досліджують атом. 12. Топчу, топчу ряст.
Вибірково-розподільна робота (кодовий диктант)
            Прочитати односкладні означено-особові речення. Усно визначити спосіб морфологічного вираження в них головного члена. Запо­внити таблицю, вписавши у відповідні колонки номери речень.
Головний член означено-особового речення виражений
дієсловом І особи одни­ни дійсного способу те­перішнього часу
дієсловом І особи мно­жини дійсно-го способу те­перішнього часу
дієсловом II особи од­нини дійсно­го способу теперішнього часу
дієсловом І особи мно­жини наказо­вого способу
дієсловом II особи од­нини наказо­вого способу





1. Стою й тихо складаю хаті присягу (В. Думанський). 2. Жити­му в цих стінах і питиму чисту воду з криниці в цьому дворі завжди (В. Думанський). 3. Береш вудку й весло та йдеш до річки (0. Василь­ківський). 4. Дивлячись на край свіжої ріллі, бачу кінець літа (О. Ва­сильківський). 5. Не забуваймо про народні казки, оповіді бувалого діда Івана та інших старих людей, про народні звичаї та обряди (А. Чайковський). 6. Думаючи про світ, думаєш про себе (
П. Загребельний). 7. Ідемо оце до схід сонця в поле (С. Васильченко). 8. Завжди прислу­хайся до голосу поета! (77. Федченко).

Вибірково-розподільна робота (кодовий диктант)
            Прочитати односкладні означено-особові речення. Усно визначити спосіб морфологічного вираження в них головного члена. Запо­внити таблицю, вписавши у відповідні колонки номери речень.
Головний член означено-особового речення виражений
дієсловом І особи одни­ни дійсного способу те­перішнього часу
дієсловом І особи мно­жини дійсно-го способу те­перішнього часу
дієсловом II особи од­нини дійсно­го способу теперішнього часу
дієсловом І особи мно­жини наказо­вого способу
дієсловом II особи од­нини наказо­вого способу





1. Стою й тихо складаю хаті присягу (В. Думанський). 2. Жити­му в цих стінах і питиму чисту воду з криниці в цьому дворі завжди (В. Думанський). 3. Береш вудку й весло та йдеш до річки (0. Василь­ківський). 4. Дивлячись на край свіжої ріллі, бачу кінець літа (О. Ва­сильківський). 5. Не забуваймо про народні казки, оповіді бувалого діда Івана та інших старих людей, про народні звичаї та обряди (А. Чайковський). 6. Думаючи про світ, думаєш про себе (
П. Загребельний). 7. Ідемо оце до схід сонця в поле (С. Васильченко). 8. Завжди прислу­хайся до голосу поета! (77. Федченко).
УЗАГАЛЬНЕНО-ОСОБОВІ РЕЧЕННЯ
Мета:   поглибити знання учнів про односкладні дієслівні речення; сформувати поняття про узагальнено-особове речен­ня, способи вираження в ньому головного члена; роз­вивати вміння аналізувати узагальнено-особові речення, відрізняти їх від означено-особових і неозначено-особо­вих; формувати вміння визначати стилістичну функцію цих синтаксичних конструкцій у текстах різних стилів мовлення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу підвести учнів до осмислення краси й багатства українського слова.
Тип уроку:     урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I.  Організаційний момент.
IIОзнайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІVСприймання й усвідомлення теоретичного матеріалу з теми у процесі практичної роботи
1.   Слово вчителя.
2.   Робота з підручником:
-         опрацювання теоретичного матеріалу;
-         виконання вправ.
3.   Розподільний диктант
Прочитати народні вислови. Дослідити їхню синтаксичну органі­зацію. Розподілити й записати до відповідної колонки таблиці.
Двоскладні речення                                                          Односкладні речення
1. Балаканням роботи не почнеш і не закінчиш. 2. Без діла слабіє сила. 3. Брехню слухають, а брехунів б'ють. 4. Бреше — і не заїкаєть­ся. 5. Будинки зводять не язиком, а сокирою. 6. Усяка порада добра тільки до часу. 7. Губами говори, а руками роби. 8. Держи язик за зу­бами. 9. Добра порада цінніша злата. 10. Довго роздумуй, та не довго роби. 11. До чужого рота не приставиш ворота. 12. Дурний язик — го­лові не приятель. 13. Людина славна не словами, а ділами. 14. Людям язиків не зав'яжеш. (Нар. творчість).
-  З'ясувати, на яку особу — означену чи узагальнену — указує го­ловний член односкладних речень.
4. Пояснювальний диктант
-  Записати афоризми Григорія Сковороди. Виділити головний член, указати на спосіб його морфологічного вираження.
1. Бери вершину і матимеш середину. 2. Більше думай і тоді вирі­шуй. 3. Визначай смак не по шкарлупі, а по ядру. 4. З видимого піз­навай невидиме. 5. Не за обличчя судіть, а за серце. 6. Пізнаєш іс­тину — відійде тоді у кров твою сонце. 7. На новий путівець шукай нові ноги. 8. Не називай солодким те, що породжує гіркоту (Г. Ско-ворос а). ►  Які вислови називають афоризмами? Навести приклади крилатих висловів відомих вам письменників, громадських чи політичних діячів. Чи всі афоризми оформлюються у формі односкладних ре­чень?
5 Дослідження-зіставлення
-  Зіставити пари речень. Визначити в них головний член, схарак­теризувати його (указати на спосіб, час, особу, число). Досліди­ти, у яких реченнях головний член указує на визначену особу, у яких — на невизначену, а в яких — на узагальнену.
І. Чим довше дивишся на зорі, тим більше набираєш певності (Є. Гу­цало)
Не намучишся — не научишся (Нар. творчість)
2. Оглядаєтеся по боках, намагаєте­ся запримітити щось (6'. Гуцало)
Шукайте і знайдете (Р. Декорт)
3. Пісенним символом українців віддавна вважають соловейка (0. Потапенко)
На те коня кують, щоб не спотикав­ся (Нар. творчість)
4. Прочитай уважно теоретичний матеріал підручника
Роби для інших, учись для себе (Нар. творчість)
5. Дослідіть стилістичну функцію односкладних речень у мовленні
Як парость виноградної лози, Плекайте мову (М. Рильський)
Якщо головний член узагальнено-особових речень виражається тими самими морфологічними ознаками, що і в означено-осо­бових і неозначено-особових, то що виступає основним засобом розрізнення цих синтаксичних конструкцій?
6. Дослідження-моделювання
-  Змоделювати перші дві строфи вірша В. Сосюри. Довести, що в поезії вжито односкладні узагальнено-особові речення. (Любити) Україну, як сонце, (любити), як вітер, і трави, і води...
В годину щасливу і в радості мить, (любити) у годину негоди.
(Любити) Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її, вічно живу і нову, і мову її солов'їну (В. Сосюра).
-  Визначити, чим ускладнені односкладні речення.
V. Узагальнення й систематизація вивченого на уроці
Лінгвістична гра «Трете зайве»
-  У кожній групі речень визначити «зайву» синтаксичну конструк­цію. Свій вибір обґрунтувати.
І.     І. Люби свій край. Всю душу солов'їну і серця жар віддай йому В піснях (В. Сосюра).
2. Люблю України коханої небо, що буде, люблю, й що було (В. Со­сюра).                                
3.  За всіх скажу, за всіх переболію (П. Тичина)
II     1. Собори душ своїх бережіть, друзі (О. Гончар).
2. Поспішайте робити добро! (О. Довженко).
3. Людина починається з добра! (Л. Забашта)
III     1. Учитесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь!
(Т. Шевченко).
2.  Отак сидиш і думаєш... (Остап Вишня).
3.  Вік живи — вік учись (Нар. творчість)
VІПідсумок уроку
VIІ. Домашнє завдання
Виписати з «Кобзаря» Шевченка 4-5 узагальнено-особових ре­чень. Виділити в них головний член.

Тема. БЕЗОСОБОВІ РЕЧЕННЯ
Мета:            поглибити знання учнів про односкладні дієслівні речення; сформувати поняття про безособове речення, спосо­би вираження в ньому головного члена; розвивати творчі вміння аналізувати, трансформувати й конструювати без­особові речення, у яких головний член має різні способи морфологічного вираження, формувати вміння визнача­ти стилістичну функцію цих синтаксичних конструкцій у текстах різних стилів мовлення; за допомогою мовлен­нєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховува­ти вміння бачити прекрасне у природі й житті людей.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної ком­петенції).
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення восьмикласників  з темою, метою й завданнями уроку.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІVСприймання й усвідомлення теоретичного матеріалу з теми у процесі практичної роботи
1.     Слово вчителя.
2.     Робота з підручником:
-         опрацювання теоретичного матеріалу;
-         виконання вправ.
Робота з теоретичним матеріалом (опрацювання опорної схеми)
Головний член безособового речення виражає




Повідомлення 


Переживання,





про стани


настрої й фі-

Природні яви-

Бажання/не­бажання
і процеси в на-


зичні відчуття


ща, фізичні 



вколишньому  

людини, її вну-  






середовищі


трішнш стан





3. Дослідження-характеристика
-  Записати безособові речення. Виділити в них головний член. Ви­значити, що вони виражають.
1. У малиннику тихо (М. Коцюбинський). 2. Так сумно стало на душі (М. Коцюбинський). 3. Усіх покарано цією зимою (М. Коцюбинський). 4. Зробилося так легко, так радісно (М. Коцюбинський). 5. Петрові пе­рехопило дух (Б. Грінченко). 6. Унизу вищало, гуло, скреготало гальма­ми (К. Мотрич). 7. І дня не минуло (В. Сухомлинський). 8. Не хочеться спускатись униз. Хочеться ще далі, на той бік, у снігову вершину гори (В. Винниченко). 9. Як хороше тут! (П. Наніїв). 10. Йому захотілося ство­рити щось неповторне, казкове, не бачене у світі диво (77. Наніїв).
4.Кодовий диктант
Прочитати безособові речення. Знайти в них головний член. Циф­рами позначити спосіб його морфологічного вираження:
— безособове дієслово;
— особове дієслово в безособовому значенні;
— прислівник (слово категорії стану);
— безособова форма на -но, -то;
— інфінітив.
1. Мені щемко, так щемко на душі (О. Гученко). 2. Не можна звик­нути до неволі (О. Іваненко).  3. Треба було поспішати (О. Іваненко). 4. Чернетку, звісно, зроблено раніше (М. Шудря). 5. У такі дні особ­ливо мріялося про Україну
 (М. Шудря). 6. І тоді хочеться жити, пра­цювати, творити... (М. Шудря). 7. Офорт «Зі свічкою» виконано у стилі І'смбрандта (М. Шудря). 8. За хвилину було складено царський указ (С. Плачинда). 9. Чого йому так приємно? (7. Сенченко). 10. Світ бу­ло пройдено (7. Сенченко). 11. Пахло водяними лілеями (Ті. Харчук). 12. Йому стало байдуже (7. Сенченко). 13. Перший раз отак свиснуло (А. Дімаров). 14. Не ненавидіти місто, а здобути (В. Підмогильний). 15. Від бруківки потягувало холодком (Б. Харчук). 16. У вухах якось дзвенить. 17. Нам пощастило (Б. Грінченко).
V. Виконання системи практичних завдань проблемно-пошукового характеру
Дослідження-зіставлення
-  Дослідити, у яких реченнях виділені дієслова виконують роль при­судка, а в яких — роль головного члена безособового речення.
1.  Тут, на околиці селища, під шатром старезних ясенів, нутрувало колись джерело (В. Гей). У мальовничому урочищі Карпівці, що поблизу Умані, буяло зеленню (77. Наніїв).
2.  Пахне м'ятою і свіжо спеченим хлібом (С. Плачинда). Біліє проти сонця стіна самотньої хатинки (В. Винниченко).
3.  Польова доріжка сіріє поміж стернями (О. Гончар). Знадвору у від­криту кватирку тягне паленою щетиною (К. Лубенець).
4.  У долині вечоріло (Б. Харчук). Густо і темно хмарувало купами не­схитне верхів'я (Б. Харчук).
З'ясувати, у яких безособових реченнях головний член виражений безособовим дієсловом, а в яких — особовим дієсловом у значен­ні безособового.
Творче конструювання
3 поданими особовими дієсловами-скласти пари речень: а) двосклад­не; б) односкладне безособове. Підкреслити граматичні основи. Пахне, затихло, шумить.
Лінгвістичний експеримент
Утворити за зразком безособові речення, трансформувавши подані синтаксичні конструкції. Указати на спосіб вираження головного члена.
Зразок. Трипільці відтворили досконалий тип української печі (Ті. 7а-їк). — Трипільцями відтворено досконалий тип української печі.
1. Володимира Вернадського назвали громадянином Усесвіту. 2. Своїми відкриттями В. Вернадський істотно збагатив сучасну науку. 3. В. Вернадський створив комісію з вивчення природних сил України і наукову школу з біогеохімії. 4. У найтяжчі для України роки (жов­тень 1917 — березень 1921) В. Вернадський зробив дуже багато (С. Ко4 вальчук).
-  Дослідити, чи змінюється зміст речень при їх трансформації.
VІ. Узагальнення й систематизація вивченого на уроці
1.   Бесіда за питаннями.
2. Дослідження-відновлення
-  Відновити безособові речення, уживаючи слова, що в дужках, у відповідній формі. Указати на значення, що виражає головний член у цих реченнях.
1. (Порушити) всі звичаї {П. Загребельїшй). 2. Мені (ставати) мо­торошно {10. Збанацький). 3. Од того поблажливо-зверхнього дотику його бридливо (пересмикнути) і (підняти) {В. Дрозд). 4. Темно-зеленим хвилям (не бути) кінця-краю {В. Дрозд). 5. (Повести) мене на стежку у чорнобривцях {М. Красуцький). 6. (Знудити) (М. Красуцький). 7. Хо­лодом (війнути) {Б. Антоненко-Давидович).
-  Проаналізувати відновлені безособові речення. Дослідити, яке ре­чення є «зайвим». Свій вибір обгрунтувати.

VIПідсумок уроку                             і
VII. Домашнє завдання
І. Дібрати заголовки до висловлювань у формі односкладних діє­слівних речень. Заповнити таблицю 4-5 власними прикладами на кожен вид речень. Визначити спосіб вираження головного чле­на в них.
Означено-особові речення
ІІсозначено-особові речення
Узагальнено-особові речення
Безособові речення
Тримайся!
Бережімо багат­ства планети!
Коли вмикають розум?
Затишно й хоро­ше вдома.
2. Написати твір-мініатюру на тему «Наодинці з природою», вико­ристовуючи безособові речення.









Урок 34 НАЗИВНІ РЕЧЕННЯ
Мета:            сформувати поняття в учнів про односкладні називні ре-
чення, способи вираження в них головного члена; роз­вивати вміння аналізувати ці речення у висловлюваннях різної стильової належності, моделювати й конструювати називні речення як зачин або оклик у текстах художнього й публіцистичного стилів відповідно до комунікативно­го завдання; спираючись на мовленнєво-комунікатив-ний дидактичний матеріал, розширювати науковий світогляд восьмикласників, формувати навички доречного вжи­вання називних речень як риторичної фігури в текстах різних типів, стилів та жанрів мовлення.
Внутрішньопредметні зв'язки:
Культура мовлення і стилістика: уживання в описах називних речень для позначення часу й місця.
Текст {риторичний аспект): односкладні називні речення як риторич­на фігура зачину або оклику у висловлюваннях різної стильової належності.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної ком­петенції).

















Тема. Володимир Сосюра «Васильки» - взірець інтимної лірики. ТЛ: інтимна лірика, віршовані розміри

Мета:   опрацюва­ти ідейно-художній зміст твору поета «Васильки», повторити відомості з теорії літератури (по­няття про інтимну лірику, віршовані розміри); розви­вати пам'ять, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння виразно і вдумливо читати твори,  висловлювати власні думки, робити висновки;  виховувати почуття по­шани до творчості В. Сосюри, повагу до щирого почут­тя — кохання.

Тип  уроку:     засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет В. Сосюри, бібліотечка творів письменника, ди­дактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ХІД УРОКУ
I.  Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань .

1. Бесіда за питаннями
•   Дайте визначення віршу як літературному жанру. (Вірш (лат.  повтор, поворот) — 1) Ритмічний рядок художнього твору. 2) Художній твір, написаний такими рядками)
•   Яким чином твори письменників пов'язані з їх життям?
•   Які поезії про відтворення краси природи вам відомі?
•   Назвіть рослини-символи. З якою метою письменники викорис­товують їх у своїй творчості?
•   Чому людина і природа становлять єдине ціле?
•   Дослідіть, яким чином природа впливає на внутрішній світ лю­дини?
•   Які квіти ви полюбляєте? Чим вони привабливі?
2.   Літературний диктант .
 1. Епічний твір, в якому зображується життя одного чи кількох героїв впродовж тривало за подіями часу. (Повість)
2. Невеликий художній  твір, у якому події та люди зображуються в жартівливому тоні. (Гумореска)]
3. Рід літератури, у творах якого відображуються почуття, думки людей, викликаний певними подіями чи обставинами життя. (Лірика)
 4. Фольклорний і літературний твір фантастичного змісту. (Легенда)
 5. Невеликий віршований твір, в якому розповідається про події та персона­жів героїчного, історичного або фантастичного характеру. (Балада)
6. Двоскладова стопа з наголосом на першому складі. (Хорей)
 7.Двоскладова стопа з наголосом на  другому  складі. (Ямб)
 8. Епічний твір, у якому зображується одна, зрідка — кілька подій  з життя головного героя. (Оповідання)
9. Частина віршованого тексту. (Рядок)
10. Група віршованих ряд­ків, об'єднаних однією думкою та сталим для даного твору порядком риму­вання. (Строфа)  
11. Літера­турний рід, у творах якого основним способом зображення подій, явищ лю­дей є розповідь та опис. (Епос)
12. Спосіб розміщення рим у вірші. (Римування)

III. Перевірка домашнього завдання
1.   Розповідь про життя і творчість В.Сосюри.

1.1.         Дитинство Володимира Миколайовича Сосюри.
Народився Володимир Сосюра 06.01.1898 р. на станції Дебальцеве Донецької області. Своє походження родина пов'язує з французькою лінією Соссюрів, представником якої був відомий мовознавець Фердинанд де Соссюр, або з козацьким родом, від кубанських Сосюр. Сім'я була великою: батько з матір'ю і восьмеро дітей. Батько — Ми­кола Володимирович: «Цей феномен і жертва свого часу,— як писав про нього поет,— був людиною лагідною і здібною. За фахом крес­ляр, але на своєму віку змінив багато професій. Вчителював по се­лах, був сільським адвокатом (за п'ятак писав селянам «прошеніє» до суду, був землеміром, будівничим,.чорноробом, брався за кайло і спускався в шахту. Часто конфліктував з начальством, тому й міняв роботи. А відтак і сім'я змушена була переїжджати з місця на місце. Батько чудово малював, особливо аквареллю, грав на гітарі й гарно співав. А ще пробував писати вірші російською та українською мо­вами. Скрута й нестатки гнітили його, він став часто випивати і ра­но помер».
Мати поета — Марія Данилівна, робітниця з Луганська, займа­лася домашнім господарством і вихованням дітей. В молодості була дуже красивою, навіть на загальноміським балу в Луганську одержа­ла перший приз за красу.
Після народження Володимира сім'я переїжджає в селище Третя Рота (тепер місто Верхнє), де й минуло його дитинство.
З дитинства запам'ятав Сосюра і білу крейдяну гору, і все в акаці­ях село, і терпкий смак кислиць. Згадувалась йому й бідна материна кофта, і стоптані батькові чоботи. 2.2. Роки навчання. Любов до літератури.
Перші роки навчання пройшли під наглядом батька. Коли хлопчик звертався до нього з проханим розв'язати задачу, тато навмисне відмовлявся допомагати, пояснюючи це тим, що таких задач він ніколи не розв'язував. Володя був «круглим відмінником». А коли він після другого класу за відмінне навчання приніс додому похвальний лист і повне зібрання творів М. Гоголя, батько від радості заплакав.
Після смерті батька доводилось навчання поєднувати із заробітками, щоб самому жити, та й допомагати матері. Працював у бондар­ному цеху, телефоністом, чорноробом, не цурався випадкових заробітків. Злидні та скрута не дали змоги здобути середню освіту. Після  двокласної сільської школи вчився у ремісничому училищі на слюсаря, а потім — у Кам'янській сільськогосподарській школі, яку змушений  був покинути, бо після смерті батька (1919) на нього, старшого в сім'ї лягли турботи про матір та сімох менших братиків і сестричок.
З ранніх літ хлопчик багато читає. Особливо його захоплює пригодницька література. Позаяк грошей на книжки не було, то він на­віть у перехожих запитував, чи немає у них чогось цікавого про ниш­порок. Аж поки не «наткнувся» на Сергія Лукича Зубова, завідувача заводської бібліотеки, який став постачати його літературою.
Володимир багато читав. Його серце окрилювали Шевченкові вірші, Захоплювався він і творами Франка, Лесі Українки, Пушкіна, Лермонтова. Сам почав писати з чотирнадцяти років. Взявшись за перо в да­лекі дні юності, митець не випускав його з рук понад сорок років.
Упродовж 1922-1923 років Сосюра вчиться в Харківському кому­ністичному університеті імені Артема, а потім два роки — на робітфаці Харківського інституту народної освіти (університету).

1.2.. В. Сосюра у вирі історичних подій.
У 1918 р. у складі робітничої дружини содового заводу В. Сосюра бере участь у повстанні проти кайзерівських військ, стає козаком пет­люрівської армії, входить до особистої варти самого Петлюри. Згодом він втік з її лав і потрапив у полон до денікінців. Його розстрілювали як петлюрівця, але рана виявилась несмертельною, й поет вижив. Судив В. Сосюру і червоний ревтрибунал, і тільки житейська мудрість голови трибуналу, котрий розгледів у хлопчині поета, врятувала йому життя.
У 1920р. В. Сосюра опинився в Одесі, де його, хворого на тиф, прийняли до своїх лав бійці Червоної Армії. У 1920—1921 рр. В Со­сюра воює з білополяками та армією Н.Махна.
У 1941р. поет був евакуйований до Башкирії, 1942 р. працював в Українському радіокомітеті в Москві, 1943 р. входив до редакції фронтової газети «За честь Батьківщини».
Поет номер від гіпертонії 8 січня 1965р.

1.2. Літературна діяльність митця.
Перші поетичні спроби були російською мовою,-очевидно, під лімітом перечитаних російських книжок. Коли писав першого вірша, то, як згадує поет, у нього було таке «ідіотське обличчя», що бабуся, проходячи повз нього, сказала: «Кинь писати, бо з розуму зійдеш». Ти вирішальний вплив на формування майбутнього поета мала ро­сійська і українська класика (Пушкін, Лермонтов, Шевченко, Фран­ки), народна пісня.
Славу принесли В. Сосюрі вже перші збірки — «Поезії» (1921) Та «Червона зима» (1922). Син шахтарського краю, Сосюра став на­тхненним співцем рідного краю і людської праці.
Лірику Сосюри років Вітчизняної війни (збірки «В годину гніву», 1942; «Під гук кривавий», 1942; численні публікації в періодиці) про-II мають два мотиви: віра в перемогу й водночас перетушований по­каз людської біди.
Повоєнна творчість поета — Це повний злет його таланту. За збір­ку поезій «Щоб сади шуміли» Сосюрі присуджена Державна премія І ступеня (1949), а за книги «Ластівка на сонці» та «Щастя сім'ї тру­дової» — Державна премія імені Т. Г. Шевченка (1963).
Поет відгукувався на всі актуальні питання сучасності, тонко від­чував нове в житті. На його тексти створено багато чудових пісень. Поезія Сосюри сама по собі є чарівною мелодією.

Іv. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Вступне слово вчителя
     Широкоплечий, кремезний, обличчя смагляве, задумливі вишнево-карі очі. Швидка хода. Голос високий, ніжний. Таким був В. Сосюра — виразник поетичної душі свого народу. Творчість Володимира Миколайовича назавжди залишилася однією з найяскравіших сторі­нок рідної України.

2.     Теорія літератури.
Інтимна лірика. Віршовані розміри
-          До інтимної лірики належать ті поезії, в яких виявляються най­різноманітніші почуття, зв'язані з особистими переживаннями лю­дини (кохання радість, дружба, сум).
-         . Віршовані розміри.
В залежності від кількості складів у стопі і від того, на якому складі  стоїть наголос, вірші мають різні віршові розміри. Основних віршових  розмірів п'ять — ямб, хорей, дактиль, амфібрахій, анапест.
 Ямб — віршовий розмір, що складається з двоскладових стоп І наголосом на другому складі.
 Хорей — віршовий розмір, що складається з двоскладових стоп  з наголосом на першому складі.
 Дактиль -- віршовий розмір, що складається з трискладових стоп  наголосом на першому складі.
 Амфібрахій — віршовий розмір, що складається з трискладових  стоп з наголосом на другому (середньому складі). .
 Анапест — віршовий розмір, що складається з трискладових сто  з наголосом па третьому складі.

3.     Визначити віршовий розмір поезії В.Сосюри «Любіть Україну».
    4. Опрацювання ідейно-художнього змісту поезії В. Сосюри «Васильки»  (1938)
-. Вступна промова.
    Улюблений колір письменника — голубий. Голуба ріка поезії Сосри напуватиме ще не одне покоління шанувальників його таланту.
Лірична героїня любовної лірики Сосюри при всій її варіантності  завше зберігає зовнішню і внутрішню красу. Це неодмінно — красуня з блакитними очима.
    Вірш «Васильки» написаний поетом під впливом однойменної  народної пісні. Це невеличка поетична мініатюра — роздум про вічну красу життя. Вірш має всього дванадцять рядків, але наповнені вони багатством асоціацій, виразністю образів і глибиною поетичного бачення.
- Виразне й осмислене читання поезії.
Тема. Оспівування щирого почуття, щасливої миті у душі закоханих.
- Ідея: возвеличення кохання — смисл життя кожної людини.
- Основна думка: «...і синіє щастя у душі моїй».
- Жанр: інтимна лірика.
- Римування: перехресне.
- Віршовий розмір: шестистопний хорей з широким використанням пірихію (парних ненаголошених складів). Цей розмір відповідає народнопісенному.
- Зміст вірша.
Сині васильки автор порівнює з кольором очей коханої. Цю барву художники-живописці вважають холодною. А під пером поета вона наповнюється теплом: «І синіє щастя у душі моїй». Природа у вірші одухотворена, вона радіє і сумує разом з лірич­ним героєм, у душі якого панує оптимістичний настрій навіть тоді, мит він усвідомлює конечність людського життя. На зміну одно­му поколінню приходить інше, а вічними й нетлінними зостаються краса кохання, теплота людських сердець, єднання людини з при­родою:
Так же буде поле, як тепер, синіти і хмарки летіти в невідомий час, і другий, далекий, сповнений привіту, з рідними очима порівняє нас.
У вірші немає суму, що таке недовговічне людське буття. Опти­містична і філософська в своїй основі поезія вічно молодого співця допомагає людям жити й любити.

4.     Художні особливості твору.
Повтори: «Васильки у полі»
Метафори: «гаї синіють», «щастя синіє у душі...», «осіяють роки», «синіє поле», «хмарки летять».
Порівняння: «Васильки у полі... — васильки з-під вій», «одсіяють роки, мов хмарки на небі».
Епітет: «рідні очі».

5.      Аналізування поезії.
Бесіда за питаннями:
•   Про що свідчить початок вірша?
•   Чому поет порівнює очі коханої з васильками?
•   Що, на ваш погляд, уособлюють васильки?
•   Яким чином краса коханої і природи пов'язані між собою? Для чого В. Сосюра порівнює ці образи?
•   У чому поет вбачає щастя? Від чого воно залежить?
•   Вмотивуйте, що васильки — символ щастя, кохання, посилаючись на факти з вірша.
•   Чому кохані можуть перетворитися на квіти?
•   Що відбуватиметься з героями впродовж життя?
•   Що символізує плинність часу?
•   Яким чином внутрішні почуття героя гармоніюють з красою ва­силькового поля?
•   Чи буває кохання перешкодою до щастя? Наведіть переконливі приклади з художніх творів, кінофільмів, власного життя.
•   3 якою метою написана дана поезія? Над чим вона змушує заду­матися читача?

6.     Завдання.
- Доберіть до слів «щастя» і «любов» синоніми.
 - Від кого (чого) залежить щастя людини?

 7. Робота у малих групах.
 На кожній пелюстці волошки у стислій  письмовій формі висловити думку: «Кохання — це...».

 8. Прислів'я про щастя.
•   Всякий свого щастя коваль.
•   Хто горя не бачив, той і щастя не знає.
•   Від щастя не вмирають.
•   Не родись у платтячку, а родись у щастячку.
•   Не родись красна, а родись щасна.
•   Хто доброго чоловіка минає, той щастя не має.
•   Тільки нещасливі щастя шукають.
•   Щастя скоро покидає, а надія — ніколи.

V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Проведення тестового опитування
1.  Колір, який переважає у творі:
а) червоний; б) білий; в) синій; г) зелений.
2.  Визначте римування поезії:
а) паралельне; б) кільцеве; в) перехресне; г) верлібр.
3.  Жанр лірики «Васильки»:
 а) інтимна; б) пейзажна; в) філософська; г) громадянська.
4.  Васильки росли:
а) біля лісу; б) на клумбі вдома; в) неподалік від річки; г) у полі.
5.  Квітки ліричний герой порівнює з кольором:
а) очей коханої; б) неба; в) річки; г) раннім туманом.
6.  На видноколі можна було побачити:
а) село; б) луки; в) гаї; г) кохану ліричного героя.
7.  «Одсіяють роки, мов...» — закінчіть рядок поезії:
а) мить; б) хмарки на небі; в) ранішній сонячний промінь; г) вечірня зоря.
8.  Кохання з роками може перетворитися на:
а) тополі край дороги; б) джерельце біля лісу; в) солов'їв — митців співу; г) квітки.
9.  У невідомий час летять:
а) незабутні роки; б) щасливі хвилини; в) хмарки; г) журавлі.
10.  Ліричний герой звертається і описує красу:
а) весняного поля; б) гаїв; в) милої; г) хмар сонячного ранку.
11.  Другий, невідомий час буде сповнений:
а) радістю; б) привітом; в) бадьорістю; г) золотом.
12.  У тексті поезії васильки порівнюються з:
а) очима коханої; б) внутрішнім почуттям ліричного героя; в) красою і привабливістю поля; г) намистом молодої.
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

Картка № 1
1.  Стисло опишіть, якими ви уявляєте героїв поезії. Що сприяло створенню цих портретів?
2.  Прокоментуйте, що мав на увазі В. Сосюра, висловлюючись: «...і синіє щастя у душі моїй».
3.  У душі ліричний герой відчуває:
а) тривогу; б) смуток; в) розчарування; г) щасливу мить.
Картка № З
1.  Дослідіть, від чого ліричний герой уважає себе щасливим. Чи мож­на вважати щастя тривалим в житті кожної людини? Наведіть пе­реконливі аргументи.
2.  Що, на ваш погляд, у творі уособлюють васильки? Чи є ці квіти символічними? Відповідь вмотивуйте.
3.Поезія «Васильки» В. Сосюри написана у: а) 1938р.; б) 1928р.; в) 1918р.; г) 1939р.
VIПідсумок уроку
VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VIII. Домашнє завдання
Скласти питання до поезій В. Сосюри «Любіть Україну», «Сад».


















1. Проведення тестового опитування
1.  Колір, який переважає у творі:
а) червоний;                                           б) білий;
в) синій;                                                  г) зелений.
2.  Визначте римування поезії:
а) паралельне;                                         б) кільцеве;
в) перехресне;                                         г) верлібр.
3.  Жанр лірики «Васильки»:
 а) інтимна;                                             б) пейзажна;
в) філософська;                                      г) громадянська.
4.  Васильки росли:
а) біля лісу;                                             б) на клумбі вдома;
в) неподалік від річки;                           г) у полі.
5.  Квітки ліричний герой порівнює з кольором:
а) очей коханої;                                      б) неба;
в) річки;                                                   г) раннім туманом.
6.  На видноколі можна було побачити:
а) село;                                                    б) луки;
в) гаї;                                                       г) кохану ліричного героя.
7.  «Одсіяють роки, мов...» — закінчіть рядок поезії:
а) мить;                                                   б) хмарки на небі;
в) ранішній сонячний промінь;            г) вечірня зоря.
8.  Кохання з роками може перетворитися на:
а) тополі край дороги;
б) джерельце біля лісу;
 в) солов'їв — митців співу;
г) квітки.
9.  У невідомий час летять:
а) незабутні роки;                                  б) щасливі хвилини;
в) хмарки;                                               г) журавлі.
10.  Ліричний герой звертається і описує красу:
а) весняного поля;                                 б) гаїв;
в) милої;                                                  г) хмар сонячного ранку.
11.  Другий, невідомий час буде сповнений:
а) радістю;                                              б) привітом;
 в) бадьорістю;                                       г) золотом.
12.  У тексті поезії васильки порівнюються з:
а) очима коханої;
 б) внутрішнім почуттям ліричного героя;
в) красою і привабливістю поля;
г) намистом молодої.


Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.



Картка № 1
1.  Стисло опишіть, якими ви уявляєте героїв поезії. Що сприяло створенню цих портретів?
2.  Прокоментуйте, що мав на увазі В. Сосюра, висловлюючись: «...і синіє щастя у душі моїй».
3.  У душі ліричний герой відчуває:
а) тривогу; б) смуток; в) розчарування; г) щасливу мить.




Картка № 2
1.  Дослідіть, від чого ліричний герой уважає себе щасливим. Чи мож­на вважати щастя тривалим в житті кожної людини? Наведіть пе­реконливі аргументи.
2.  Що, на ваш погляд, у творі уособлюють васильки? Чи є ці квіти символічними? Відповідь вмотивуйте.
3.Поезія «Васильки» В. Сосюри написана у: а) 1938р.; б) 1928р.; в) 1918р.; г) 1939р.




Картка № 1
1.  Стисло опишіть, якими ви уявляєте героїв поезії. Що сприяло створенню цих портретів?
2.  Прокоментуйте, що мав на увазі В. Сосюра, висловлюючись: «...і синіє щастя у душі моїй».
3.  У душі ліричний герой відчуває:
а) тривогу; б) смуток; в) розчарування; г) щасливу мить.





Картка № 2
1.  Дослідіть, від чого ліричний герой уважає себе щасливим. Чи мож­на вважати щастя тривалим в житті кожної людини? Наведіть пе­реконливі аргументи.
2.  Що, на ваш погляд, у творі уособлюють васильки? Чи є ці квіти символічними? Відповідь вмотивуйте.
3.Поезія «Васильки» В. Сосюри написана у: а) 1938р.; б) 1928р.; в) 1918р.; г) 1939р.



Немає коментарів:

Дописати коментар